Leaf Ödüle layik görülen İlk Elektrikli Otomobil Oldu - NISSAN AKKAŞ PLAZA - Hoşgeldiniz!
Leaf Ödüle layik görülen İlk Elektrikli Otomobil Oldu

0 elektrikle çalışan Nissan Leaf, Avrupa’da 2011’de “Yılın Otomobili“ ödülüne layık görüldü. Nissan Leaf’in başarısı, Nissan Motor Co. Ltd. ve sıfır emisyonlu araçlar için tarihi bir öneme sahip.
Dünyada küresel pazarda satın alınabilir fiyatlarla global anlamda  pazarlanan ilk sıfır emisyonlu araç olan Leaf, 40 rakibini geride bırakmayı başararak otomobil sektöründeki bu en önemli onurun sahibi oldu.
Bu 47 yıllık yarışmanın tarihinde bu ödül ilk kez bir elektrikli araca layık görülüyor. Nissan Leaf’in rakipleri arasında Alfa Romeo, Citroen, Dacia, Ford, Opel  ve Volvo gibi markaların araçları da yer alıyordu. Yarışmanın jürisi 23 Avrupa ülkesinden 57 önde gelen otomobil gazetecisinden oluşuyor.
“Yılın Otomobili” ödülünün jüri başkanı Håkan Matson konuyla ilgili olarak şöyle konuştu: “Jüri bugün Nissan Leaf’in elektrikli araçlar açısından yeni bir çığır açtığını gösterdi. Nissan Leaf birçok açıdan geleneksel araçlarla karşılaştırılabilecek ilk elektrikli araç”.
Nissan Motor Co. Ltd. Başkanı ve CEO’su CEO Carlos Ghosn da şöyle konuştu: “Bu ödül öncü ve sıfır emisyonlu Nissan Leaf’in güvenlik, performans, genişlik ve yol tutuşu açısından geleneksel araçlarla rekabet edebileceğini gösteriyor. Ödül aynı zamanda Nissan’ın sürdürülebilir mobilite biçiminde tanımladığı ulaşımın geleceğine dair net bir vizyonu olan yenilikçi ve heyecanlı bir marka olarak duruşunu da tescilliyor.”  
Nissan LEAF gücünü aracın önünde yer alan ve ön tekerlekleri hareket ettiren kompakt bir elektrikli motordan alıyor. Dalgalı akımlı motor 80 kW güç üretirken 280 Nm’lik bir tork ortaya çıkarıyor ki bu da aracı en fazla 145 km/h hıza ulaştırmaya yetiyor. Söz konusu elektrikli motorun gücüyse Nissan’ın geliştirmiş olduğu ve 90 kW’ın üzerinde bir çıkış gücü sağlayan katmanlı lityum-iyon pilden geliyor. Otomobilin menzili iki şarj arasında 175 km’yi aşıyor ki bu da şehir içinde otomobil kullanan birçok insan için Nissan Leaf’i oldukça pratik bir seçenek olarak konumlandırıyor.
Nissan Leaf  klima, uydu navigasyon, park etmeye yardımcı kamera ve ileri bilişim / telematik sistemleri gibi özelliklerİ standart olarak sunuyor. Yenilikçi bağlantı nitelikleri aracın sahibinin şarj işlevlerini aracın mevcut şarj durumunu ve kalan pil kapasitesini takip etmeye ayarlama olanağını sunarken cep telefonu ya da bilgisayar aracılığıyla aracın içini uzaktan ısıtmayı ya da soğutmayı mümkün kılıyor. Nissan Leaf Avrupa’da beş renkte piyasaya sunulacak: Metalik mavi, inci beyazı, gümüş, siyah ve sedefli kırmızı. Opsiyonlu olarak gelecek tek özellikse aracın arkasında yer alacak bir güneş paneli. Bu güneş paneli aracı içindeki 12V’luk çeşitli aksesuarlar için güç kaynağı olarak kullanılabilecek pilin şarj edilmesinde kullanılıyor.
Japonya ve ABD’de aracın teslimatı bu Aralık ayında başlarken Avrupa’da teslimatlar Portekiz, İrlanda Cumhuriyeti, İngiltere ve Hollanda’da 2011 yılında başlayacak. Sıfır emisyonlu otomobil şu anda Japonya’da üretiliyor ancak 2012 sonu ve 2013 başlarında yeni üretim tesisleri devreye girdiğinde Kuzey Amerika ve Avrupa’da da üretimine başlanacak.
Nissan’ın yenilikçi zihniyeti sıfır emisyonlu mobilitenin ötesine geçiyor. PURE DRIVE logosu altında Nissan geniş bir yelpazede çevreyle dost, içten yanmalı araç motorları üretiyor. Bu motorlar ileri yeşil teknolojilerle desteklenen sınıfının önde gelen yakıt verimliliği sağlamaktadır.
Nissan Qashqai ve Nissan Juke gibi inanılmaz popülerlik kazanmış araçların üreticisi Nissan, kendisinin ağırlığını hissettirdiği yeni ve heyecan uyandıran araç segmentleri yaratmış bulunuyor.
Nissan Avrupa’da daha önce de “Yılın Otomobili” ödülüne (CoTY) layık görülmüştü. 1993 yılında İngiltere’de üretilen Nissan Micra, bir Japon otomobil üreticisinin bu onura layık görülen ilk aracı olurken, Avrupa’da bu küçük otomobile karşı ilgi hala devam etmektedir ve yakın zaman önce lansmanı gerçekleşen en yeni Nissan Micra modeli de bu ilgiyi pekiştirmiştir.
Nissan Juke şimdi daha avantajlı
Qashqai ve Juke taleplerine yetişemiyoruz
Leaf Ödüle layik görülen İlk Elektrikli Otomobil Oldu
Web sitemiz yenilendi

AKKAŞ Hakkında | Satış Sonrası | Kullanım Koşulları | Gizlilik Sözleşmesi | İnsan Kaynakları Politikamız | AKKAŞ Otomotiv | AKKAŞ Sigorta

 

© 2012 AkkaşNissan. Tüm Hakları Saklıdır.

Nissan Juke

Nissan Micra

Nissan Navara

Nissan Note

Nissan Qashqai

Nissan Qashqai+2

Nissan X-Trail